W styczniu ma ruszyć druga tarcza finansowa. PFR skontroluje firmy, które uzyskały pomoc w pierwszej transzy
Pomoc w związku z COVID-19 nie zawsze z podatkiem
Zgodnie z najnowszym stanowiskiem Krajowej Administracji Skarbowej (indywidualna interpretacja z dnia 30 października 2020 r.) umorzenie subwencji finansowej dla przedsiębiorcy wynikającej z tarczy antykryzysowej, stanowić będzie dla niego przysporzenie majątkowe, które będzie związane z rozpoznaniem z tego tytułu przychodu (zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 6 ustawy o PIT oraz art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o CIT).
Ulga B+R i IP Box
Ulga na działalność badawczo- rozwojową (Dalej: „ulga B+R”) oraz ulga Innovation Box (dalej: „IP Box”) są rozwiązaniami służącymi zwiększeniu atrakcyjności prowadzenia w Polsce działalności badawczo - rozwojowej oraz mającymi na celu zachęcić przedsiębiorców do odważniejszego i pewniejszego poszukiwania potencjału biznesowego w działalności związanej z prawem własności intelektualnej.
Tarcza Antykryzysowa 4.0. – wsparcie dla małych i dużych firm
Od dnia 24 czerwca 2020 r. obowiązuje tzw. Tarcza Antykryzysowa 4.0., czyli ustawa z dnia 19 czerwca 2020 roku o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19.
Uproszczone postępowanie o zatwierdzenie układu w związku z występowaniem COVID-19
W dniu 23 czerwca 2020 r. ogłoszono w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej ustawę z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 (Dz.U.202.1086, tzw. Tarcza 4.0, dalej ,,Ustawa’’).
Koronawirus a siła wyższa
Zagrożenie koronawirusem niewątpliwie wpływa na zaciągnięte zobowiązania umowne, niejednokrotnie poważnie utrudniając albo wręcz uniemożliwiając ich realizację. Tym samym, aktualne stało się zagadnienie powoływania się przez strony umowy na siłę wyższą jako okoliczność mającą stanowić podstawę do uwolnienia się od odpowiedzialności za niewykonanie albo nieprawidłowe wykonanie umowy.
Podatkowe rozwiązania w tarczy antykryzysowej
Od 31 marca 2020 r., obowiązuje specustawa wprowadzająca wiele zmian dla podatników.
FUNDACJE RODZINNE
W Ministerstwie Rozwoju od kilku lat prowadzone są prace nad wprowadzeniem rozwiązań prawnych ułatwiających sukcesję przedsiębiorstw, w szczególności mających na celu zapewnienie wielopokoleniowej sukcesji oraz umożliwienie rozwoju i zwiększania konkurencyjności polskich przedsiębiorców.
CENTRALNY REJESTR BENEFICJENTÓW RZECZYWISTYCH
Na podstawie ustawy z dnia 01 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, finansowaniu terroryzmu (dalej „Ustawa”), utworzono system teleinformatyczny – Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (dalej „CRBR”), który uruchomiono od 13 października 2019 r. Rejestr jest jawny, a zgromadzone informacje o beneficjentach rzeczywistych są udostępniane nieodpłatnie.
ZMIANY W TERMINACH PŁATNOŚCI W TRANSAKCJACH HANDLOWYCH
Z dniem 1 stycznia 2020 r. weszła w życie ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych (Dz.U.2019.1649 z dnia 2019.08.30, dalej ,,Ustawa’’).