“Zarząd fundacji rodzinnej”.

Organem zarządzającym fundacji rodzinnej, prowadzącym jej sprawy i reprezentującym ją na zewnątrz, jest zarząd. Odpowiada on za realizację celów fundacji rodzinnej określonych przez fundatora w statucie oraz odpowiednie gospodarowanie mieniem fundacji rodzinnej, by zapewnić jej płynność finansową oraz wypłacalność.
To na zarządzie ciąży obowiązek tworzenia, prowadzenia i aktualizowania listy beneficjentów zgodnie z przepisami ustawy oraz zasadami zawartymi w statucie, informowania beneficjenta o przysługującym mu świadczeniu, jak i spełniania świadczenia przysługującego beneficjentowi.
Do zadań zarządu należy także wykonywanie czynności związanych z ochroną danych osobowych beneficjentów fundacji rodzinnej, weryfikacją konieczności ich przetwarzania, aktualizacją listy beneficjentów oraz niezwłocznym usuwaniem danych, których dalsze przechowywanie jest już zbędne do zabezpieczenia praw albo interesów beneficjenta lub wykonywania obowiązków wynikających ze statutu (art. 54 ustawy o fundacji rodzinnej).
Zarząd jest obligatoryjnym organem fundacji rodzinnej odpowiadającym przede wszystkim za prowadzenie spraw fundacji i reprezentowanie jej interesów na zewnątrz. To właśnie zarząd, w ramach wykonywania swoich kompetencji, będzie ponosił odpowiedzialność za realizację celów fundacji rodzinnej.
Zarząd będzie głównym pośrednikiem między fundacją a pozostałymi organami fundacji rodzinnej w związku z wykonywaniem obowiązków w oparciu o utworzoną listę beneficjentów.
Ponadto wskazać należy, że zarząd będzie wykonywał również inne obowiązki, które mogą wynikać ze statutu lub regulaminu zarządu fundacji. Jednak podkreślić należy, że zarząd może zostać ograniczony w podejmowaniu niektórych czynności z uwagi na wprowadzenie wymogu uzyskania zgody innego organu fundacji, np. zgromadzenia beneficjentów, rady nadzorczej albo innego podmiotu niebędącego organem fundacji rodzinnej.
Istotą zarządu fundacji rodzinnej jest zajmowanie się bieżącą działalnością fundacji rodzinnej we wszelkich sprawach. Wynika to wprost ze stwierdzenia, że zarząd prowadzi sprawy fundacji rodzinnej oraz reprezentuje ją na zewnątrz. Ustawodawca – podobnie jak w przypadku spółek kapitałowych – wskazał, że to zarząd jest odpowiedzialny za prowadzenie spraw wewnątrz fundacji rodzinnej, jak i reprezentowanie jej na zewnątrz. Zarząd jest zatem organem kierującym bieżącą i codzienną działalnością fundacji rodzinnej.